Apetrii Iulian    04 June 2010 12:40 | Suceava
Forte frumoasa manastirea

Adoroaei Cristian    01 March 2010 11:16 | IASI
Bunul Dumnezeu a inzestrat atat pamantul cat si pe noi oamenii cu o sumedenie de insusiri minunate.Unul dintre multele locuri sfintite de Dumnezeu este Manastirea Hadambu,aflata in localitatea cu acelasi nume la 30 km de judetul Iasi.Dumnezeu are grija de noi toti si pentru a ne face simtita prezenta Sa in vietile noastre il gasim pretutindeni,atunci cand pasim in unul dintre aceste locuri sfinte si ne rugam cu adanca smerenie. Aici la Manastirea Hadambu gasim icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului.Toti cei care trec pragul acestei sfinte manastiri vor vedea lucrarea bunului Dumnezeu. Am crescut de mic alaturi de aceste locuri frumoase,printre care se afla si Manastirea Hadambu.Urcand drumul ce duce catre manastire descoperi minunata lucrare a Lui Dumnezeu,locuri pasnice si minunate pe care este cladita o frumoasa manastire Meritul deosebit pentru aceasta lucrare dumnezeasca il are prea sfintia sa Nicodim staretul Manastirii Hadambu.Sfintia sa cu ajutorul bunului Dumnezeu si cu credinta a reusit sa cladeasca cea ce noi credinciosii gasim astazi sus in deal la Hadambu. Drumul ce duce catre manastire este putin mai anevoios,insa este presarat cu o sumedenie de tablouri naturale.Acum in prezent se ajunge mai usor catre manastire,candva cu anii ce au trecut drumul era si mai anevoios,insa credinciosii urcau de fiecare data pentru a se ruga icoanei facatoare de minuni a Maicii Domnului. Un numar foarete mare de credinciosi din toate colturile tarii uraca catre Manastirea Hadambu cu deosebire atunci cand manastira isi are hramul.Hramul manastirii este pe data de 8 Septembrie pentru biserica veche si pe data de 15 Octombrie pentru biserica noua.Sa vedeti dragi credinciosi ce frumos este atunci cand este haramul in sfanta manasrire.Pe data de 8 Setembrie undeva langa manastirea veche pe un amplasament foarte frumos impodobit cu flori si crengi de brad este scoasa sfanta icoana a Maicii Domnului,pentru ca toti cei car vin aici sa se poata inchina si ruga la sfanta icoana si asi spune fiecare pasul sau. Ajutorul Lui Dumnezeu se simte intotdeauna in vietile noastre,mai ales atunci cand reusim sa mergem intr-un colt de rai cum este acesta unde se afla Manastirea Hadambu. Bunul Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa ne mantuim si sa ajungem in cat mai multe locuri sfinte.Pe intreaga intindere a tarii avem numeroase manastiri si schituri care ne infrumuseteaza cu relegiozitatea lor.Nu degeaba tara noasta mai porta denumirea si de Gradina Maicii Domnului. In incheierea acestui scurt comentariu cu privire la sfanta Manastire Hadambu,doresc tuturoror celor care nu au pasit pragul manastiri sa ii ajute Dumnezeu sa o faca,iar pentru cei care au fost sa se mai duca de cat mai multe ori si sa povesteasca si celorlati din jurul lor cat de minunata este lucrarea Lui Dumnezeu.

Alina    21 January 2010 22:06 | Bucuresti
Este un loc minunat care imi umple inima de fericire iar preotii sunt ingerii care ma primesc in raiul pe care l-am gasit numai acolo.

Ieron.Macarie Gaica    12 January 2010 11:24 |
24 sept.2009
Slava lui Dumnezeu Cel in Treime laudat,care a daruit Parintelui Staret Nicodim rabdare peste rabdare si cu ajutorul Pre Sfintei Stapanei noastre Nascatoarei de Dumnezeu a schimbat mica ruina intr-o adevarata intr-o minune fara asemanare.Este incredibil ce stiu eu ca a fost inainte aici si ce minune mare s-a savarsitaici prin osteneala peste osteneala indoita cu rugaciuni si lacrimi pline de nadejde si credinta neimputinata,impletite cu iubirea si permanenta cautare a tot ceea ce putem numi frumos duhovnicesc.Dintr-o chiliuta mica in care l-am gasit prin anii 1990 pe Parintele,harnicul si duhovnicescul Nicodim,iata-ne in centrul unei mari realizari.Este vrednic sa i se spuna Nicodim cel rabdator,smerit si rugator.Tot ce s-a infaptuit aici este rod al statorniciei,rugaciunii necontenite si a muncii jertfelnice fara precedent.Oamenii care il cunosc,il iubesc pentru ca nu dezminte cu faptele ceea ce predica cu cuvintele.Maica Domnului,Stapana acestei Sfinte si minunate vatra de rugaciune si petrecere calugareasca sa-i ajute pe Parintele Staret si pe Parintii ctitori inaintasi ai acestei Sfinte si minunate asezari.

Elisabeta Ozolin    12 January 2010 09:53 |
05.09.09
Urmand un drum sinuos si pietros care parea sa duca nicaieri,am urcat nu fara dificultate...pentru a ajunge intr-o manastire miracol din care se simte pacea lui Hristos.
Aceasta aminteste drumul vietii omului.
Sa dea Dumnezeu sa ne reintalnim cu totii acolo sus,precum astazi aici.
Multumim pentru primirea pe care ne-ati facut-o.