Anonim    04 January 2010 15:23 |
1 Iunie 2006
Calc pentru prima oara in aceasta Manastire si sunt profund impresionata de frumusetea ei si de ceea ce simt.
Sper ca Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne ajute oriunde vom fi si sa reusim sa venim cat mai des.
Doamne ajuta!

Arhim.Varlaam    04 January 2010 15:17 |
8 Ianuarie 2006
Ca de fiecare data,sederea la Sfanta Manastire Hdambu si participarea la Dumnezeiasca Liturghie in ziua pomenirii Sfantului Ioan Botezatorul si Inaintemergatorul Domnului,a fost prilej de bucurie si desfatare duhovniceasca si de comuniune cu obstea harnica si devotata Domnului a acestui Sfant asezamant.
Iar ospitalitatea si disponibilitatea Parintelui Staret Protosinghelul Nicodim au depasit orice asteptare.
Pe langa monumentalitatea si frumusetea Bisericii Catedrale si a casei de oaspeti,ne-au bucurat privirea si ne-au incalzit sufletul frumusetea locurilor imbracate in albul imaculat al zapezii.In ciuda gerului(- 18 grade C),plecam cu inimile pline de caldura intalnirii cu oameni buni si primitori de la Hadambu.
Fiind la inceput de Nou An,dorim Staretului si ucenicilorlui multa binecuvantare de la Domnul,sanatate,bucurii si impliniri duhovnicesti.
La Multi Ani!
Arhim.Varlaam

Cobuz Cezar    04 January 2010 14:40 | Iasi
25 decembrie 2005
Acest asezamant este insufletit de Dumnezeu si folositor celor care-l viziteaza.
El este stapanit de Duhul Sfant pentru ca aici gasim "spitalul sufletesc" la care pot sa vina toti si unde se vindeca ceii vrednici.
Meritul principoal al realizarii acestui asezamant revine Parintelui Staret Protosinghel NICODIM GHEORGHITA,care prin rugaciunile sale a atras binecuvantarea Maicii Domnului,care i-a dat putere
sa infaptuiasca aici in Dealul Mare "un coltisor de Rai".
Prin harul Sau,Parintele Staret a atras mii de credinciosi care au pus umarul la temelia acestui asezamant.
Rugam pe bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa-i dea putere sa finalizeze lucrarea Sfanta inceputa.
Noi,fiii duhovnicesti Cezar,Aurica,Cezara si Cezar COBUZ venim la aceasta Manastire pentru a "petrece" timpul vietii noastre ca timp de mantuire a sufletului si de sfintire a trupului.

alina    16 December 2009 08:21 | suceava
Doamne ajuta, multumesc Maici Domnului ca m-a primit si pe mine la aceasta manastire. E Raiul pe pamant, e cea mai frumoasa manastire.

sorina    24 October 2009 14:40 |
Buna ziua. Doresc sa multumesc Bunului Dumnezeu pentru ca am descoperit aceasta biserica. Merg de multi ani la Manastirea Hadambu si pot spune cu mana pe inima ca am gasit ascultare si bun raspuns la problemele mele. Ori de cate ori am ocazia si, mai ales cand ma apasa cate ceva, imi gasesc timp sa vin aici pentru rugaciune.
Doamne, ajuta tuturor credinciosilor!